Ypatingas Mastermind. Kas tai?

Įsivaiduok, jei susitikime dalyvauja 8 ypatingų vaikų mamos ir tėčiai. Tu gauni aštuonis apkabinimus, aštuonis supratimus, aštuonias patirtis, aštuonias šypsenas. Išgirsti aštuonis nuoširdžius "Labas". Tai neįkainojama. Tai vertinga! Liūdna, bet dažniausiai mes net mažos dalies to negauname savo rutinoje.. Todėl kviečiu prisijungti į Ypatingą Mastermind grupę. Išdrįsk dovanoti laiko sau.

Raminta

1/18/20235 min read

Lapkričio mėnesį draugavosi pirmoji Mamų Mastermind grupė. Jos programa - 4 kassavaitiniai susitikimai. Po vieną per savaitę. Zoom platformoje. Toks buvo pirminis užsiėmimų planas. Bet.. realiai MM grupės draugystę baigėme gruodžio mėnesį. Ypatingų vaikų mamos supras, kad net ir vieną vakarą sau per savaitę nėra lengva ištaikyti. Mūsų dviejų susitikimų atkėlimo priežastys buvo labai įvairios. Bet kartu labai stiprios. Vaikas reanimacijoje, dvejos laidotuvės, sezoniniai virusai, Kalėdiniai vakarėliai. Plano atkelti susitikimus aš neturėjau. Susitikimai vyksta pagal iš anksto sudarytą grafiką. Dalyvės pagal tai įsipareigoja juose dalyvauti. Tad kodėl atkėlėme? Man tai pati gražiausia priežastis - mamų iniciatyva gavau prašymą palaukti visų mamų. Nes visos grupės narės ypatingos ir su visomis norisi bendrauti. Kiekvieną išgirsti.

Ypatingų vaikų Mamų Mastermind buvo apie viską. Manau, kad būsimose grupėse temos taip pat liks nuo iki.. Nuo kasdienės rutinos aktualijų - kaip sudėlioti vaiko dienotvarkę, kaip rasti laiko sau, kaip aš jaučiuosi.. Iki negalios priėmimo visuomenėje, negalios integracijos ir kitų susimąstyti verčiančių temų.

Kaip patekti į Ypatingą Mastermind (YM) tėvams, auginantiems vaiką su negalia? Apie renkamą naują savitarpio palaikymo grupę skelbiame socialinėse paskyrose, mūsų internetinėje svetainėje. Tereikia užpildyti formą, kurios nuorodą rasite renginio aprašyme. Jei neturite galimybės užpildyti formos, galite tiesiog parašyti žinutę. Būtinai su Jumis susisieksiu.

Pagal kokius kriterijus renkasi dalyviai?

 • Pagrindinis - turite auginti vaiką su negalia. Galite būti ypatingo vaiko mama, tėtis, močiutė, senelis, globėjas. Bet būtinai tas, kuris jį augina. Pirmojoje grupėje, o ir kitose matytose, dalyvavo vien mamos. Mano svajonė, kad savitarpio palaikymo grupės taptų populiariomis ir drąsiomis, jose dalyvautų ne tik mamos.

 • Dar vienas svarbus kriterijus yra dalyvavimo susitikimuose įsipareigojimas. Dalyvauti turėtų būti apsisprendžiama atsakingai. Susitikimų planas derinamas ir skelbiamas iš anksto. Dalyvavimas kiekviename susitikime būtinas. Ne tik kaip dalyvis gaunate naudos ir vertės sau. Kartu kiekvienas dalyvis atneša vertę, patirtį, patarimus kitiems.

 • Ypatingo Mastermind grupių optimaliausias dydis 6-8 nariai. Dalyvių skaičius nebūna didelis, nes norisi dėmesingumo kiekvienam.

Lapkričio grupės mamos buvo drąsios nuoširdume nuo pat pirmo susitikimo. Prisistatymai, pasipasakojimai, lūkesčiai, savijauta - visa tai buvo tikra. Gilu. Skirta tik grupei. Esu dėkinga už tai. Už drąsą būti savimi. Už drąsą padėti pačiai sau ir kitoms. MM susitikimuose naudojomės skirtingomis savipagalbos technikomis. Džiugu, kad jos visos buvo priimtos ir suprastos. Gyvenimo balanso ratas, dėkingumo magija, asociatyvinės kortos.. Parinkau tai, kas mamoms leido įsigilinti į save. Išsilengvinti sau mintis. Rasti kitokį požiūrį.

Mokestis. Keturiems MM susitikimams taikomas 20 eurų mokestis. Susitikimai mokami todėl, kad:

 • net nedidelis mokestis stiprina įsipareigojimus dalyvauti pilnai įsitraukiant į mėnesio trukmės programą;

 • programos paruošimui skiriamas laikas, žinios. Reikalingos knygos, seminarai ir kita metodinė medžiaga;

 • komfortabiliam ir patogiam bendravimui renkamės zoom platformą, ji yra mokama;

 • mokestis keliauja į VŠĮ Linkėjimų ateljė sąskaitą. VŠĮ atlyginimų nemoka niekam. Mano pačios darbas su ypatingų vaikų mamomis yra savanoriškas. Surinkti pinigai skiriami išvardintoms sąnaudoms. Kiekvienai dalyvei išrašysime sąskaitą - vykdome skaidrią apskaitą;

 • jei nori dalyvauti, bet Tau tai per didelė suma, nesikrimsk. Būtinai registruokis ar parašyk. Tikrai įtrauksiu į dalyvių sąrašus. Tavo mokestis bus - sąmoningas dalyvavimas ir nuoširdumas.

Ką dalyviai turės daryti programoje? Kaip anksčiau minėjau - sąmoningai ir atsakingai dalyvauti susitikimuose. Bendravimas, atsivėrimai tik pagal kiekvieno asmenines ribas. Mastermind metodas apima tris dalis:

 1. retrospektyvą (tai kas buvo iki susitikimo);

 2. užklausą (man aktualus klausimas, problema) ir dalyvių atsakymus, patarimus;

 3. įsipareigojimus (asmeninis kiekvieno dalyvio įsipareigojimas nors mažam veiksmui iškeltam klausimui spręsti iki kito susitikimo).

Šios išvardintos dalys Ypatingame Masterminde netaikomos pagal geležines nelanksčias taisykles. Anaiptol. Moderuodama susitikimą padėsiu įsidrąsinti, rasiu kiekvienam atrakinantį klausimą ar žodį. Visi dalyviai tik palaiko ir priima. Smerkimų ir pamokslų čia nebūna. Pajusti besąlyginį supratimą ir priėmimą yra dovana. Nuostabi emocinė ir labai stiprinanti kiekvieną ypatingo vaiko mamą ar tėtį dovana. Įsivaizduok, kai Tu gali drąsiai pasisakyti kaip pavargai, kaip nebeturi jėgų, arba pasidžiaugti tuo, kad radai tik sau minutę laiko - visi dalyviai tai supras.. nes visi tai patiria savo kasdienos rutinoje..

YM lokacija:

 • Sukuriama messenger grupė. Į ją sukviečiu visus dalyvius. Tai patogiausia vieta greitoms žinutėms, pokalbiams, užklausoms, kasdienėms praktikoms ir pan.

 • Dar sukuriama uždara facebook grupė. Joje keliama teorinė medžiaga, informaciniai postai. Viskas, kas norima, kad nepasimestų.

 • Patys susitikimai vyksta zoom platformoje. Nuorodą susitikimui visada patalpinu prieš pat susitikimą messengerio grupėje. Taip pat facebook grupėje postas su nuoroda prisijungimui visada būna iškeltas viršuje.

YM susitikimai draugiški ir negąsdinantys - tai ne apsilankymai pas psichologą. Nors aš esu už tai, bet kad ir kaip gaila, daugelį dar tai gąsdina. Tai nėra bendri, ištirpstantys virtualybėje forumų pokalbiai. Jie puikūs ir tikrai praverčiantys ypatingo vaiko tėvams. Tačiau kiek kitokio pobūdžio. Kiekvienas dalyvis čia pasijaučia saugiai. Kiekvienas randa atsaką savo patirčiai. Viena dažniausiai išsakytų ypatingų tėvų minčių - net ir labai mylinti bei palaikanti aplinka manęs nesupranta negalios kontekste.

Ar YM tik paplepėjimai? Nea :) tai ne paplepėjimai. Aukščiau aprašiau YM struktūrą. O susitikimų pradžioje turime vertingą teorinę dalį. Temos parenkamos pagal grupės poreikius. Į temos nagrinėjimą dalyviai aktyviai įtraukiami per užduotis. Asmeniškai kiekvienas gryninasi, čiuopia, ieško.. Kad galėtų save auginti ir vesti pirmyn. Beje, primenu, kad kiekvieno dalyvio asmeninės ribos gerbiamos ir tausojamos. Bijantys priverstinių atsivėrimų, kalbų ir užduočių įgarsinimo - nebijokite. Čia to, jei nesinori - nėra.

Ką gausiu YM grupėje? Dalyvaudamas susitikimuose gausi patį svarbiausią dalyką - laiką sau. Prisipažinkime, kad auginant ypatingą vaiką reta mama ar tėtis jo skiria sau, savo emocinei būklei. Priklausomai nuo negalios sunkumo, būna, kad tėvai didesnę paros laiko dalį būna su savo ypatingu vaiku. Bet, kiekvienas turi poreikį ir teisę bendravimui, savo emocinės būklės stiprinimui. Kaip rasti laiko vienam maždaug 2 valandų trukmės susitikimui per savaitę? Žinau, kad tai keblu. Bet, jei nuspręsi kad esi vertas laiko sau, tikrai rasi būdą. Galbūt šeimos nariai, galbūt geroji kaimynė pagelbės. O galbūt kartu su savo ypatinguoliu prisijungsi į susitikimą. Yra normalu dalyviams matyti tavo zoom fone virtuvę, indus kriauklėje, kambaryje pabirusius žaislus, neplautą galvą, pavargusias Tavo akis. Normalu pačiam nekalbant nutildyti savo paskyrą, kurios fone krykštauja ar šūkauja tau svarbiausias žmogutis. Tavo dalyvavimui nėra būtinos įsivaizduojamos tobulos sąlygos ir tobuli fonai.. Susitikime gali dalyvauti sėdėdamas ant laiptų ar žingsniuodamas parku.. Svarbiausia yra galėti klausytis ir pasisakyti. Jau pasakojau, kad gausi besąlygišką supratimą, kurio negali suteikti artima aplinka. Teorinių žinių, būtinų Tavo išjudėjimui iš sąstingio. Problemų ir rūpesčių sprendimų būdų. Kiekvienas dalyvis pasidalins savo atrastais būdais ir patirtimis. Aš taip pat papasakosiu savo trylikos metų Saulės negalios ypatumus, rūpestėlius ir sprendimus.

Įsivaiduok, jei susitikime dalyvauja 8 ypatingų vaikų tėvai. Tu gauni aštuonis apkabinimus, aštuonis supratimus, aštuonias patirtis, aštuonias šypsenas. Tu išgirsi aštuonis nuoširdžius "Labas". Tai neįkainojama. Tai vertinga! Liūdna, bet dažniausiai mes net mažos dalies to negauname savo rutinoje.. Todėl kviečiu prisijungti į Ypatingą Mastermind grupę. Išdrįsk dovanoti laiko sau.